Intr-o noapte de vara, am jucat in sfarsit cu Brazilia

De obicei ti se intampla, din pacate, o data in viata sa poti vedea la televizor un meci oficial Romania-Brazilia. Cum pe cel din 1970 l-am ratat, m-am bucurat ca pot sa-l vad pe acesta din 1994. Ce poate fi mai frumos decat sa intalnesti Brazilia intr-o semifinala de CM. Tricolorii au facut un mondial extraordinar, dar au trecut prin mari emotii in sfertul cu Suedia. Dupa ce Brolin a deschis scorul in minutul 76, Raducioiu a egalat in minutul 88 si a dus meciul in prelungiri. Tot el a marcat in minutul 100 golul victoriei, dar am avut mare noroc si cu zevzecul de Prunea, care in minutul 114 a boxat mingea centrata pentru cocostarcul de Kenneth Anderson, care statea la panda sa ne bage mortu-n casa.

A venit in aceasta noapte de vara si marele moment al semifinalei cu Brazilia. Un meci pe care „Generatia de Aur” il merita pe deplin. Pe „Rose Bowl” din Pasadena erau 100.000 de spectatori, care pe o caldura sufocanta, venisera sa vada un meci mare. Romania joaca cu formatia standard: Stelea – D. Petrescu, Mihali, Belodedici, Selymes – I. Dumitrescu, Hagi, Lupescu, Gh. Popescu, D. Munteanu – Raducioiu. Din fericire n-avem niciun accidentat sau suspendat. Pe banca de rezerve sa afla inclusiv berbecul de Vladoiu, care a fost rechemat din tara dupa pocinogul din meciul cu Elvetia, pentru a face si el macar schimb de tricouri cu un jucator brazilian. Cine stie cand se mai iveste o asemenea ocazie? De partea cealalta Brazilia joaca si ea cu cel mai bun 11: Taffarel – Jorginho, Aldair, Marcio Santos, Cafu -Leonardo, Mauro Silva, Dunga, Mazinho – Bebeto, Romario. Pe banca de rezerve se afla nume grele, dar si un dintos de 17 ani si cateva luni, Ronaldo. Meciul este echilibrat, cele doua echipe nu risca nimic, si la pauza este 0-0. Repriza a doua este mult mai animata. In minutul 67, Gica Popescu il lanseaza pe dreapta pe Dan Petrescu, acesta patrunde cu mingea la picior pana aproape de linia de fund, centreaza inapoi, Raducioiu sare peste minge si venit in viteza, Hagi catapulteaza cu stangul lui de aur, balonul in vinclul portii aparate de Taffarel. Ce faza, ce gol! Este 1-0 pentru tricolori si suporterii se pregatesc sa iasa din nou in strada. Nu trece insa decat un minut si cracanatul de Romario, loveste mingea cu spitul, balonul buclucas scurgandu-se in plasa langa bara portii aparate de Stelea. Nici macar n-a fost frumos golul lor, dar este 1-1. Emotiile cresc si timpul se scurge foarte repede. Suntem in minutul 85 si ne indreptam spre prelungiri. Ar fi un vis sa ajungem in finala.

Din pacate, ca in fiecare zi, ceasul desteptator imi suna la ora 6 fara un sfert si ma trezesc brusc. Pornesc repede televizorul pe Pro TV si imi dau seama ca nu mai apucam finala. Este intradevar minutul 85 dar este 1-0 pentru Brazilia, iar meciul este amical. Nici urma de vreun jucator din „Generatia de Aur”, iar comentatorii spun ca Ronaldo ar fi intrat si el pe teren, dar nu a jucat decat vreo 15 minute, pentru ca era destul de batran si grasut.

Acest articol a fost publicat în Sport și etichetat , , , , , , , , , . Pune un semn de carte cu legătura permanentă.